Istota zdalnego sterowania oświetleniem

Rozwój technologii spowodował, że oświetleniem można sterować za pomocą pilota. Niektóre systemy rozbudowują możliwości manipulacji, ponieważ oferują programowanie czy zdalne sterowanie oświetleniem mimo znacznego oddalenia od domu.

Najprostsze zestawy

Budżet, jaki będzie trzeba przeznaczyć na tę funkcję zależy od tego, jaki efekt chce osiągnąć użytkownik. Najtańsze zestawy służą do sterowania oświetleniem w obrębie jednego pomieszczenia. Przydaje się to wtedy, gdy pozostawia się osobę ograniczoną ruchowo samą. Odpowiednio droższe będą systemy zmieniające natężenie i barwę światła. Są to zestawy diodowe, wyposażone w odpowiednie sterowniki.

Automatyzację oświetlenie w mieszkaniu można przeprowadzić za pomocą sterowania zdalnego lub poprzez sieć wi-fi lub wprowadzenie osprzętu pozwalającego na manipulację nie tylko światłem, ale też ogrzewaniem czy roletami. Każdy takim system posiada możliwości dalszego rozszerzania.

Systemy sterujące

Istnieją różne sposoby umożliwiające zdalne sterowanie oświetleniem. Najprostszą metodą są wtyki gniazdowe z pilotem. Są podłączane do gniazdek ściennych a do nich podpina się wtyczki lamp. W zestawie znajduje się niewiele przyłączy, jednak ich koszt sięga maksymalnie 200 zł.

Kolejną metodą jest zastosowanie listwy LED z odpowiednim sterownikiem. Diody RGB zapewniają zmianę barwy światła. Najtańszy zestaw można nabyć za około 100 zł.

Zestaw, którym steruje się za pomocą sieci wi-fi zawiera żarówki ze sterownikami. Do routera podłącza się urządzenie, które steruje odpowiednimi odbiornikami. Jego koszt wynosi około 250 zł i posiada możliwość rozbudowy.

Share This Post: