Technologia BIM dla inżynierów budownictwa to obecnie podstawa pracy. Zarówno w branży budowlanej, jak i architektonicznej modelowanie informacji o budynku stało się już codziennością. Zarówno oprogramowanie do projektowania konstrukcji, jak i modelowanie budynku przez architekta związane są z nową technologią.
Dzięki temu obie branże mogą ze sobą swobodnie współpracować. Mają bieżący dostęp do wszystkich danych na temat obiektu łącznie z pojawiającymi się zmianami. Przyjrzyjmy się zatem, jaki program BIM dla inżyniera budownictwa może być tym, który spełni oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających użytkowników.
Oprogramowanie do projektowania konstrukcji
Popularne oprogramowanie do projektowania konstrukcji BIM to np. Allplan Engineering. Jest to jeden z modułów, tworzących całość narzędzia do kompleksowej obsługi niemal każdego obiektu na każdym etapie cyklu jego życia. Gwarantuje to spójność projektowania i możliwość płynnej współpracy na każdym etapie.
Ten BIM dla inżynierów budownictwa wyróżnia się m.in. korzystną polityką licencyjną. Możliwość zakupienia programu na własność może przełożyć się na znaczne korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa. W wielu podobnych rozwiązaniach jedyną drogą użytkowania jest model subskrypcji, czyli wypożyczenie narzędzia i regularne opłacanie go.
Oczywiście oprogramowanie do projektowania konstrukcji powinno być regularnie aktualizowane, co jest argumentem przemawiającym za modelem czasowych licencji. Osoby, które mają licencje na własność, również w każdej chwili mogą zdecydować się na upgrade, ale… nie muszą tego robić. Może być wiele powodów dlaczego byłoby to korzystne.
Na przykład, posiadane przez nas oprogramowanie bim dla inżynierów budownictwa zostało zaktualizowane do nowszej wersji, ale różnica pomiędzy tym, co my mamy nie jest duża. W takim przypadku, mając licencję wieczystą możemy się zastanowić – czy warto? Przy subskrypcji po prostu należy za aktualizację zapłacić.
Innym przykładem może być koniec subskrypcji programu, dzięki któremu wykonujemy modelowanie budynku w momencie, kiedy przedsiębiorstwa nie stać na przedłużenie kilku, czy nawet kilkunastu subskrypcji. Takie koszty są planowane wcześniej, jednak zawsze może przydarzyć się niespodziewana sytuacja. W przypadku licencji wieczystej, nie będzie takiego problemu.
Oczywiście obie możliwości mają swoje wady i zalety i wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Na szczęście na rynku jest wiele rozwiązań i każdy znajdzie na nim coś dla siebie.