Czy łatwo wyjść z uzależnienia?

Amfetamina, kokaina, LSD, heroina – czy te nazwy cokolwiek nam mówią? A gdybyśmy połączyli je z marihuaną? Tak, to wszystko to narkotyki – najpopularniejsze narkotyki. Chociaż jest tego znacznie więcej. Można by tu powiedzieć chociażby o tabletce “gwałtu”. A to i tak nie wszystko. Ze smutkiem można obserwować świat, który ma coraz więcej “pomysłów” jeżeli chodzi o środki odurzające – narkotyki. Mówiąc o narkotykach można także powiedzieć o środkach dopalających, tzw. dopalaczach. Czy mało to człowiek o nich słyszał, musząc zmierzyć się ze strasznymi tragediami, jakie dotykały różne rodziny? Nie jest to łatwy temat.

Tak samo jak łatwym tematem nie jest leczenie uzależnienia od narkotyków. Osoba, która jest uzależniona, musi udać się na leczenie. W szczególności wtedy, kiedy wciąż uparcie powtarza, że wszystko kontroluje. Żadne narkotyki nie powinny występować w naszym życiu. Żadne! Nie można pozwolić sobie na to, że ktoś od czasu do czasu zapali sobie skręta, czy wciągnie jedną działkę. Narkotyki muszą zniknąć z życia. Jak odbywa się leczenie uzależnienia od narkotyków? Wszystko zależy od tego, czy po pierwsze – terapia będzie odbywała się w domu, czy też w zamkniętym ośrodku. W zdecydowanej większości przypadków poleca się leczenie w zamkniętych ośrodkach, dzięki czemu osoba uzależniona będzie mogła znaleźć się w zupełnie innym, nowym środowisku.

Podczas leczenie uzależnienia od narkotyków https://terapia-totu.pl/terapia/ stosuje się wybrane metody terapii. Wśród nich najczęściej wyróżnia się takie metody, jak model społeczności terapeutycznych, terapię poznawczo-behawioralną, model Minnesota, a także terapie substytucyjną. Człowiek, który na co dzień nie ma do czynienia z taką tematyką nie do końca będzie zdawał sobie sprawę z tego, z czym dokładnie ma do czynienia. Model Minessota przekonuje, że narkomania to choroba (to fakt!). Do tego dla każdego pacjenta stosowane są indywidualne plany leczenia. Z kolei model społeczności terapeutycznych stosowany jest w przypadku pacjentów u których potrzebne jest długoterminowe leczenie. To najczęściej są osoby, które przed tym, jak wylądowały na odwyku, znalazły się na kompletnym dnie.

Terapia poznawczo-behawioralna ma na celu zwalczenie pokusy. W jaki sposób? Jest to praca z terapeutą, który uczy osobę uzależnioną rozpoznawać sytuację, kiedy ta ma zamiar sięgnąć po narkotyki. Dzięki temu będzie można łatwiej oszacować, kiedy trzeba będzie walczyć z pokusą – chociaż nie będzie to łatwe. Terapia substytucyjna przez pewien czas bazuje na lekach. Osoba uzależniona otrzymuje leki, których celem jest wywołanie takich samych efektów, jak po narkotykach. Przy czym, z czasem dawki tychże substytutów są zmniejszane, aż do ich całkowitego wyeliminowania. Brzmi groźnie? Może to fakt, ale tylko dzięki temu można sprawić, że dana osoba będzie mogła poradzić sobie z uzależnieniem. Nie jest to wymysł jakiejś osoby. Są to metody leczenia uzależnień, które stosowane są wśród wielu ludzi. Narkotyki są ogromnym problemem i należy z nimi walczyć. Dla dobra wszystkich.

Share This Post: