Styl industrialny, choć narodził się w dotkniętej recesją Ameryce w połowie XX wielu, zdobywa rzesze zwolenników na całym świecie, także w Polsce. Powstał z konieczności radzenia sobie w trudnych warunkach, kiedy to przestrzenie starych fabryk adaptowano na mieszkania. Dziś jest oznaką luksusu i dobrego smaku. Co jest w nim wyjątkowego, że ludzie nawet w nowoczesne wnętrza małych mieszkań próbują wpleść jego cechy?
Za co ludzie kochają styl industrialny?
Mimo że najłatwiej zaaranżować w nim wysokie, duże i przestrzenne pomieszczenia, styl industrialny przebojem wszedł także do małych mieszkań. Cechuje go minimalizm i otwarta przestrzeń, łącząca w sobie wydzielone strefy do wypoczynku, spożywania posiłków, gotowania, pracy. Bazowymi materiałami ścian i podłóg jest cegła, beton i drewno. Dozwolone, a nawet wskazane są widoczne metalowe rury, które we współczesnym wydaniu są starannie zaprojektowanym na wzór starych loftowych przestrzeni, elementami lamp. Odkryte żarówki z kablami na wierzchu, lub metalowe kinkiety, często w kształcie reflektorów to pożądane dodatki w industrialnym wnętrzu, które nadają mu szczególny klimat. Do tego lustra w metalowych ramach w formie kratowanego okna dopełniają całości.
Czym się charakteryzują industrialne meble?
Meble, które idealnie wpiszą się w styl industrialny, powinny z jednej strony cechować się prostotą i funkcjonalnością, a z drugiej być oryginalne. Połączenie naturalnego drewna z metalem to wyznaczniki królujące w tej stylistyce. Metalowe regały z drewnianymi półkami, czy małe kawowe stoliki w obudowie wykonanej z metalu, z drewnianym blatem dobrze zaprezentują się w takiej aranżacji. Krzesła mogą mieć metalowe malowane na czarno nogi, a w kuchni ich miejsce mogą zająć hokery. Modnymi obecnie trendami charakterystycznymi dla tego stylu są meble i dodatki druciane, np. stoliki, lampy, gazetniki, czy pufy.
Industrialne wnętrza urządza się dziś nawet w kawalerkach. Ten minimalistyczny styl odznaczający się funkcjonalną stonowaną elegancją lubią szczególnie ludzie młodzi, którzy doceniają piękno starej cegły, naturalnego betonu i drewna połączonego z metalem. Drewno ociepla wnętrze, a metalowe ażurowe elementy dodają mu lekkości i przestrzeni.
Sprawdź https://mrdecor.pl/